home/Blog/Seo Copywriting — sprawdź jak poprawnie pisać teksty SEO oraz odpowiednio je optymalizować
Seo Copywriting — sprawdź jak poprawnie pisać teksty SEO oraz odpowiednio je optymalizować 14.08. 2020

Seo Copywriting — sprawdź jak poprawnie pisać teksty SEO oraz odpowiednio je optymalizować

Teksty seo stanowią jeden z najlepszych sposobów pozycjonowania naszej strony internetowej. Wiele osób to właśnie na nich opiera działania pozycjonerskie, a same teksty tego typu zapewniają content na naszej stronie i podpowiadają Google, o czym jest nasza witryna. Czasami jednak nie mając środków lub chcąc stworzyć własne teksty, myślimy o samodzielnym napisaniu ich. W tym tekście przedstawimy wszystkie ważne informacje na temat pisania tekstów seo i podpowiadamy jak samemu stworzyć poprawny tekst seo i na co zwrócić szczególną uwagę.

Dobór fraz głównych, pobocznych, lokalnych

Pierwszym elementem, na jaki musimy zwrócić uwagę i od którego powinniśmy rozpocząć pisane tekstu seo, jest dobór odpowiednich fraz. To właśnie na ich podstawie będzie rozpoznawana nasza witryna w sieci. Niezależnie od strategii, techniki czy sposobu pozycjonowania w tekstach seo powinny pojawić się frazy związane ogólnie z daną tematyką. Sowa kluczowe możemy pozyskiwać z kilku miejsc. Najlepszym są planer słów kluczowych. Planer taki posiada Google Ads lub serwisy komercyjne nazywane też keyword generatorami. W planerach słów kluczowych wystarczy wpisać hasło główne lub dane słowo, a otrzymany listę nawet kilkuset najpopularniejszych fraz dla danego zagadnienia. W zależności od taktyki pozycjonowania w tekstach seo możemy używać wiele fraz tematycznych lub kilka fraz ogólnych powtarzanych kilkakrotnie wraz z pojedynczymi frazami pobocznymi czy frazy lokalne przy pozycjonowaniu lokalnym. Propozycje fraz możemy uzyskać też z propozycji wyszukiwarki Google czy sprawdzając teksty tematyczne konkurencyjnych witryn. Przed rozpoczęciem pisania tekstu warto zatem zrobić analizę i określić, pod jakimi hasłami chcemy być widoczni, pod którym hasłami najprościej się pozycjonować czy zaplanować serię różnych tekstów z poszczególnymi słowami kluczowymi.

Formatowanie tekstu

Bardzo ważnym elementem tworzenia tekstów seo jest formatowanie treści. Nigdy nie powinniśmy dodawać bloku tekstu, gdyż Google sprawdza formatowanie i może obniżyć wartość naszej treści. Tekst, które dodajemy na stronie, powinien być zatem odpowiednio sformatowany. Musi być podzielony na krótkie sekcje i posiadać śródtytuł. Należy również używać nagłówków h2, h3 itp. oraz stworzyć odpowiednią strukturę tekstu z różnymi zagadnieniami. W tekście warto dodawać listy, wypunktowania oraz tabele z danymi. Google chętnie promuje witryny zawierające szczegółowe dane. Dobrym pomysłem jest również pogrubienie czy podkreślanie najważniejszych informacji oraz wyróżnianie najważniejszych fraz. Ciekawą podpowiedzią jest rozpoczynanie kolejnych akapitów śródtytułem w formie konkretnego pytania i odpowiedzi w pierwszym zdaniu tego akapitu. Daje to nam szanse na znalezienie się w answer boxie, czyli ramce odpowiedzi na pozycji 0 w Google nad wynikami organicznymi całkowicie za darmo.

Stwórz tekst dla czytelnika

Stwórz tekst dla czytelnika

Teksty seo to nie tylko techniczne teksty przeznaczone dla robotów wyszukiwarki Google zawierające informacje o tematyce czy użytych frazach na stronie. Przekonanie to już jest dawno nieaktualne, a obecnie przykłada się coraz większą wagę do jakości takich tekstów — nawet jeśli są to tylko teksty publikowane na kolejnych podstronach witryny. Obecnie Google, jak i sami czytelnicy stawiają coraz większe wymagania jakościowe. Tworząc zatem teksty SEO należy pisać je również dla czytelnika. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na lepszy dobór marki, polecenia naszej strony czy częstsze wizyty użytkowników, a tym samym większy ruch organiczny. Pisanie tekstów zarówno pod wyszukiwarkę Google, jak i czytelników nie jest trudne. Z pewnością powinny być one pisane prostym i zrozumiałym językiem. Muszą być też czytelnie przedstawione oraz zawierać wartościowe i przydatne informacje. Warto pisać teksty na tematy popularne, uniwersalne i dające korzyści czytelnikom np. teksty poradnikowe czy informacyjne. Jeśli chcemy publikować teksty wspomagające pozycjonowanie witryny, powinniśmy tworzyć teksty ciekawe dla czytelników i odpowiednio zoptymalizowane pod kątem seo. Teksty seo powinny być zatem połączeniem tych dwóch cech i muszą być odpowiednio zbalansowane, aby spełniały swoje zadanie jak najlepiej.

Yoast – Sprawdź swój tekst seo

Przydatną wskazówką która będzie bardzo cenna, jest skorzystanie z pomocy serwisu Yoast. Jest to najpopularniejsza wtyczka seo dla WordPress-a. Ocenia ona czy dany tekst jest poprawnie napisany pod kątem seo oraz wyszczególnia wszystkie ważne elementy wraz z ich ocenami. Z tego narzędzia skorzystać możemy również na stronie internetowej marki. Działanie narzędzia jest proste i polega jedynie na wklejeniu tekstu oraz rozpoczęciu analizy jednym kliknięciem. W odpowiedzi otrzymamy wiele informacji co do nasycenia tekstu słowami kluczowymi, formatowania, jakości tekstu czy wielu innych elementów. Na tej podstawie będziemy mogli stwierdzić czy dany tekst jest poprawnie napisany oraz jakie elementy musimy poprawić. Narzędzie SEO do optymalizacji tekstów działa na podstawie wielu zaawansowanych procesów czy statystyk i pomaga stworzyć najlepszy możliwy tekst. Zdecydowanie warto korzystać z Yoast lub innych programów sprawdzających teksty pod kątem seo, gdyż nawet posiadając sporą wiedzę, możemy jeszcze bardziej zoptymalizować tekst i uzyskać z niego cały potencjał.

Kilka porad

Pisząc teksty seo, warto zwrócić uwagę na kilka mniej rozbudowanych elementów — ale które w dalszym ciągu są niezwykle istotne dla całego procesu tworzenia takich artykułów. Pierwszym z nich jest duplikacja treści. Nigdy nie wolno kopiować ani wykorzystywać materiałów już publikowanych w internecie. Działanie takie narazi nas na nałożenie kar przez Google, obniżenie rankingu, kwestie prawne i utratę wiarygodności w oczach użytkowników. Każdy tekst musi być napisany od początku przez nas i musi być unikalny.

Drugą poradą podczas tworzenia tekstów seo na naszą stronę jest sprawdzenie witryn konkurencyjnych serwisów. Musimy sprawdzić na nich jakie teksty posiadają nasi konkurenci i stworzyć testy dłuższe, lepiej dopasowane czy w większej ilości. Gdy posiadamy własną witrynę i chcemy regularnie na nią pisać, zdecydowanie warto też odbyć kurs lub szkolenie z tego zagadnienia pod profesjonalnym okiem specjalisty i nabyć wiedzę, która będzie nam przydatna przez wiele lat.

Komentarze / 0

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Zostaw komentarz
Imię
Komentarz