Linkowanie wewnętrzne
Wokół linkowania wewnętrznego krąży wiele mitów. Niektórzy przekonują, że jest to trudne i skomplikowane, inni zaś namawiają do testowania i działania na zasadzie prób i błędów. Nam wydaje się, że przede wszystkim powinniśmy być świadomi tego, dlaczego stosujemy linkowanie wewnętrzne. Musimy też oczywiście wiedzieć, dlaczego jest ono tak istotne.
W dobie tak gigantycznego rozwoju rynku e-commerce słowo „pozycjonowanie” odmienia się przez wszystkie przypadki. I faktycznie, dobre SEO jest dziś jednym z najważniejszych elementów walki o zasięgi. A wpływ na nie ma również linkowanie wewnętrzne.
Linkowanie wewnętrzne – co to?
Na początku wypada zacząć od definicji. Otóż linkowanie wewnętrzne łączy jedną stronę z inną w obrębie tej samej witryny. Dla przykładu – w artykule na blogu tworzymy hiperłącze do produktu, który sprzedajemy. Mówiąc wprost, linkujemy wyłącznie do podstron, które znajdują się na naszej stronie www.
Dlaczego linkowanie wewnętrzne jest istotne?
Osoby, które dbają o poprawne linkowanie wewnętrzne, mają na celu osiągnięcie konkretnych korzyści. Przede wszystkim zależy im na uzyskaniu dobrej nawigacji strony, zwłaszcza w sytuacji, gdy strona jest rozbudowana – na przykład, gdy jest to duży sklep internetowy, który oferuje bardzo dużą ilość produktów.
Linkowanie wewnętrzne musi pomóc użytkownikowi w dotarciu do naszych kluczowych podstron. Jeśli dobrze dobierzemy linki, to osoba przebywająca na stronie spędzi na niej więcej czasu, przeglądając to, co jej „podsunęliśmy”. Oprócz tego pomaga również robotom indeksującym, którym łatwiej będzie odnaleźć ważne dla nas adresy – to z kolei przełoży się na wzrost widoczności.
Podsumowując, dobrze wykonane linkowanie wewnętrzne da nam trzy rzeczy:
- Poprawioną nawigację serwisu – użytkownik łatwo przejdzie do wyższej kategorii lub przejdzie do innej sekcji,
- Roboty indeksujące łatwiej rozpoznają tematykę danej sekcji dzięki powiązaniu anchorów z danymi podstronami,
- Użytkownik spędzi na naszej stronie więcej czasu, jego zaangażowanie wzrośnie.
Jak poprawnie linkować? Strony ofertowe, kategorie, artykuły
Tworzenie linków jest niezwykle proste! Linkowanie wewnętrzne WordPress polega jedynie na podkreśleniu fragmentu tekstu, do którego chcemy utworzyć link, a następnie wpisania adresu pożądanej przez nas podstrony.
Samo tworzenie linków wewnętrznych musi być jednak przemyślane. Musimy wczuć się w użytkownika i wyobrazić sobie jego intencje. W końcu tworzenie odnośników ma ułatwiać nawigację.
W przypadku artykułów najczęściej będziemy zamieszczali linki śródtekstowe. Taki link powinien znajdować się w zdaniu powiązanym z podstroną, do której odsyła. Anchorem zaś powinno być słowo/a, na które chcemy zwiększyć widoczność w wyszukiwarce. Przy czym pamiętajmy, że tutaj więcej nie znaczy lepiej. W jednym tekście nie umieszczajmy kilkunastu linków, ponieważ roboty Google będą mogły uznać takie działania za spam.
Linkowanie podstron może także dotyczyć powiązanych produktów lub wpisów. Jeśli chcemy zatrzymać klienta dłużej na naszej stronie, podsuńmy mu inne rzeczy albo treści, które mogą go zainteresować. W ten sposób zwiększymy szanse na to, że ten ostatecznie zdecyduje się na zakup.
Kolejną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, są kategorie. Powinny być one łatwe do zauważenia przez użytkownika oraz przemyślane. Sklep internetowy musi mieć przejrzystą nawigację, aby w łatwy sposób można było przejść do nadrzędnej strony.
Praktycznym rozwiązaniem jest również wykorzystanie stopki do zamieszczenia tam kolejnego panelu nawigacyjnego. W stopce możemy linkować wewnętrznie do FAQ, podstrony kontaktowej lub innych informacji, które mogą być użytkownikowi przydatne.
Jeśli nasz serwis ma bardzo rozbudowaną strukturę, wówczas warto rozważyć okruszki, czyli breadcrumpsy. To dodatkowa ścieżka nawigacyjna, która ułatwi korzystanie z naszego serwisu. W dodatku pomoże to również robotom indeksującym w dotarciu do większej ilości podstron.
Wiele sklepów korzysta także z tagów. Tu jednak przestrzegamy przed używaniem ich nadmiernym używaniem. Niech dotyczą one konkretnych produktów, nie ma sensu tworzyć tagów luźno powiązanych z produktem, który sprzedajemy.
Dlaczego prowadzenie bloga jest niemalże obowiązkowe?
Gdy przeglądamy różnego rodzaju sklepy internetowe, możemy być czasem zdziwieni tym, że na większości z nich znajdują się blogi. Dzieje się tak, ponieważ blog to znakomity sposób na poprawę widoczności witryny, w czym również pomagają linki wewnętrzne.
Linkowanie wewnętrzne SEO – spotkaliście się kiedyś z takim pojęciem? Chyba najlepiej będzie, jeśli wyjaśnimy je na przykładzie. Załóżmy, że sprzedajemy szaliki. Nasz sklep ma bogaty asortyment, każdy szalik jest pięknie opisany, a zdjęcia są estetyczne i zachęcają do zakupu. My jednak chcielibyśmy zrobić coś więcej, ponieważ uważamy, że nasz sklep mógłby generować więcej ruchu. W tym miejscu do akcji wkracza blog i linki wewnętrzne seo.
Na początek zacznijmy od tego, że treści muszą być unikalne. Chcemy zachęcić odbiorcę do czytania ich. Poza tym muszą być również powiązane z naszą działalnością. Dlatego możemy napisać artykuł poświęcony modzie, gdzie podkreślimy, jakie szaliki są w tym sezonie najczęściej noszone. Możemy w barwny sposób opisać aktualne trendy, a przy każdym produkcie… tak, dobrze się domyślacie, utworzyć linkowanie do tej części naszego asortymentu.
W tym miejscu warto podkreślić, że ważną rzeczą jest anchor, czyli słowa, do których utworzymy hiperłącze. Koniecznie muszą być one powiązane z szalikami, a najlepiej jeśli będzie to po prostu nazwa tego konkretnego produktu. W ten sposób uzyskamy dobre linkowanie wewnętrzne.
Zauważcie, że w ten sposób możemy ściągnąć do naszego sklepu osoby, które nie były jeszcze zdecydowane na kupienie szalika! Mogły jedynie chcieć dowiedzieć się, w jakie akcesoria najlepiej zaopatrzyć się na ten sezon zimowy. Wyszukiwarka pokazała im nasz artykuł, podczas lektury użytkownik stał się już potencjalnym klientem, ponieważ nakłoniliśmy go do zastanowienia się nad zakupem szalika. Natomiast linkowanie sprawiło, że ta osoba przyjrzała się jeszcze temu szalikowi, który podczas lektury zainteresował ją najbardziej.
Pamiętajcie, dobrze prowadzony blog może dać wam jakość contentową, sprzedażową oraz SEO. Właśnie dlatego sklepy tak chętnie regularnie dostarczają nowych treści. To się po prostu opłaca! To też dobra odpowiedź na pytanie na to, jak pozycjonować sklep internetowy.
Przy okazji polecamy robić jedną rzecz. Czasem, zamiast pisać kolejny artykuł, lepiej będzie zaktualizować stary. Niektóre tematy to wręcz „gotowce” na kolejne lata. Wystarczy odpowiednio je przeredagować!
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.