Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron

Wiele osób zakłada nową stronę internetową, portal, portfolio, a nawet sklep. Wszystko jest piękne, idealne, a treści napisane są z największą dbałością, asortyment tani i najwyższej jakości. Teoretycznie odwiedzający, czy klienci powinni szturmem odwiedzać witrynę, jednak zbyt wiele się nie dzieje, czemu?

Niestety internet jest wspaniałym narzędziem, lecz aby móc w nim zabłysnąć, potrzeba nieco więcej działań niż tylko postawienie dobrej strony internetowej. Pozycjonowanie stron jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu Twój biznes zacznie istnieć w sieci.

Pozycjonowanie to nic innego jak ciągła praca nad serwisem, którego celem jest jak najwyższa pozycja w wyszukiwarce Google na konkretne słowa kluczowe.

Jak wyglądają wyniki wyszukiwania Google?

jak wyglądają wyniki Google

Po wpisaniu konkretnego hasła – zapytania w wyszukiwarkę Google, w ułamku sekundy dzieje się coś, co sprawia, że w karcie przeglądarki pojawiają się listy stron. Zanim jednak omówimy podpowiadane przez wyszukiwarkę strony, zwróćmy uwagę najpierw na to, iż u góry można przełączać między rodzajem wyszukiwanych treści, np. grafika, wiadomości, filmy. Domyślnie Google pokazuje „Wszystko”.

Do niedawna strona plasująca się na miejscu pierwszym pokazywana była z dodatkowym rich snippets, czyli wykazem jej podstron. Dzisiaj Google dodaje do tego jeszcze jedną kolumnę np. z mapą i opiniami, choć od czasu do czasu pojawiają się pogłoski, że planuje się zrezygnować z tego rodzaju rozwiązania.

Następne na liście wyszukiwania są kolejne strony, które nie wygrały walki o pierwsze miejsce (o tym za chwilę!) i są pozycjonowane nieco niżej. Często dodatkiem do wyników wyszukiwania jest kilka przykładowych zdjęć, ale to zdarza się tylko, gdy Google „uzna”, że mogło nam właśnie chodzić o fotografię.

Wszystkie powyższe wyniki wyszukiwania to tzw. wyniki organiczne, czyli takie, które mają wg wyszukiwarki największą wartość i najlepiej odpowiadają na wpisane przez nas zapytanie w czasie rzeczywistym. Oprócz wyników organicznych można spotkać jeszcze strony pozycjonowane płatnie. Służy do tego reklama Google nazywająca się teraz Google Ads, jest to jedna z dostępnych możliwości uzyskania pierwszego wyniku w trybie natychmiastowym. Cenniejsze dla danej strony będą jednak wyniki organiczne, lecz aby strona pojawiała się na początku wyników wyszukiwania, konieczna jest optymalizacja i pozycjonowanie!

Dlaczego warto pozycjonować stronę?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W internecie są miliardy stron ogółem i zapewne tysiące witryn, które mogłyby odpowiadać na jakąkolwiek wpisaną przez przypadkowego użytkownika frazę. Pozycjonowanie stron internetowych to nic innego jak zwiększanie szans danej witryny na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Za każdym razem, kiedy wpisujemy jakąś frazę w wyszukiwarkę, Google porównuje strony ważąc ich treść, przydatność, jakość, szybkość ładowania i wiele innych technicznych aspektów oraz to, jak dokładnie odpowiadają na dane zapytanie.

Okazuje się, że pozycjonowanie stron może trwale zwiększyć szanse konkretnej strony na pojawienie się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. W zasadzie nie ma co liczyć, że bez pozycjonowania SEO (z ang. Search Engine Optimization) lub płatnej promocji strony w Google osiągniemy dobry wynik poczytności i oglądalności. Jest to możliwe, ale może trwać latami, a – jak wiemy – czas to pieniądz!

Pozycjonowanie stron

Jakie korzyści daje pozycjonowanie stron?

 

Powiadają, że najskuteczniejsze pozycjonowanie przynosi nie tyle wysoką pozycję, co dużą ilość wejść. Duży ruch organiczny, to z czasem rosnąca wartość danej domeny, szansa na przyciągnięcie nowych klientów, czy zwiększenie sprzedaży w przypadku sklepów internetowych.

Badania pokazują, że ludzie często robią zakupy w droższych sklepach, bo nie mają cierpliwości wyszukać tego najtańszego. Zapewne

dlatego, że znajduje się on zbyt nisko w wynikach wyszukiwania – nikt nie zadbał o jego optymalizację i pozycjonowanie. Nawet jeśli ktoś prowadzi bloga, prawdopodobnie robi to po to, by treści tam publikowane były czytane. Tylko odpowiednie pozycjonowanie stron w internecie jest w stanie przynieść im oczekiwaną poczytność, która z kolei może przełożyć się na realne zarobki.

Korzyści

  • Zwiększenie widoczności strony w Internecie
  • Zwiększenie ruchu na stronie, co za tym idzie liczby potencjalnych klientów
  • Budowanie zaufania domeny w oczach Google
  • Zwiększenie bezpośredniej sprzedaży poprzez sklep internetowy

Cele i założenia

Strony internetowe są doprawdy różne. Jednak pozycjonowanie i optymalizacja pod kątem SEO to w zasadzie dbanie, by dany twór „przestrzegał” określonych zasad mających znaczenie dla Google. Profesjonalne pozycjonowanie stron polega na prowadzeniu prac w zapleczu administratora lub bezpośrednio w kodzie samej strony oraz tworzeniu jej tzw. zaplecza internetowego, o czym poniżej.

Wszystko to prowadzi do jak najskuteczniejszego i jak najbardziej trwałego podwyższania pozycji witryny w wynikach wyszukiwania i

pozyskiwania dla niej ruchu organicznego.

Prace on-page i off-page – czyli co zostanie zrobione?

Jeśli strona nie była jeszcze pozycjonowana zapewne nie przynosi zamierzonych efektów. Na początku należy więc rozpoznać, z jakimi problemami będzie trzeba zmierzyć się przy jej pozycjonowaniu. Do tego służy audyt SEO, czyli zazwyczaj automatyczna analiza treści, kodu i mediów strony pod kątem wytycznych SEO. Wspomniany wcześniej audyt strony pod kontem SEO pozwoli specjalistom takim jak pozycjonowanie stron Olsztyn zrozumieć z czym mają do czynienia.

Jeśli chodzi optymalizacje strony samej w sobie, zapewne będzie trzeba pracować nad zmniejszeniem jej „wagi”, zmniejszeniem ilości kodu

do minimum, uporządkowaniem kodów Java Script i przede wszystkim – kompresją grafiki. Google niestety przywiązuje dużą wagę do szybkości działania strony. Nawet najlepsza strona – kiedy jest za wolna – nie będzie pojawiać się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Optymalizacja i pozycjonowanie polega więc na przygotowaniu witryny tak, by działała (otwierała się) jak najszybciej i była dopasowana także do urządzeń mobilnych.

Prace poza stroną (off-page) polegają na budowaniu jej zaplecza internetowego. Chodzi przede wszystkim o tzw. link-building, czyli budowanie linków prowadzących do naszej strony. Google ocenia wartość danej witryny m.in po tym, ile innych stron linkuje, czyli poleca naszą stronę. Dodatkowo same linki muszą być wartościowe. Najlepiej, aby były to polecenia na forach dyskusyjnych, w mediach społecznościowych albo specjalistycznych artykułach, czy jako źródło treści innych artykułów.

Pozycjonowanie Google – jak widać – to sporo pracy, ale efekty mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Jednak zanim ów efekt zostanie osiągnięty, potrzebna jest wnikliwa analiza prowadzonych prac i tego, jak wpływają na pozycję naszej strony w wyszukiwarce.

Analiza i mierzenie efektów

analiza i mierzenie efektów pozycjonowania strony

Niestety pozycjonowanie strony internetowej nie kończy się na wykonaniu opisanych wyżej czynności. Efekty należy mierzyć, analizować i monitorować, aby w przypadku spadków, szybko na nie reagować. Również publikowanie nowych treści pow

inno być przemyślane pod kątem SEO. Pozycjonowanie stron Olsztyn to profesjonaliści, którzy posiadają dostęp do narzędzi monitorujących zarówno jakość zaplecza linkowego jak i frazy kluczowe. Innymi słowy nie trzeba badać ręcznie, jak wysoko jest nasza strona w wynikach wyszukiwania, bo zrobią to za nas specjaliści i w razie problemów sami zareagują lub nas o tym powiadomią. Niestety konkurencja nie śpi, więc cały czas trzeba czuwać i ciężko nad pozycją strony w Google pracować!

We współczesnym świecie każda firma chce jak najlepiej pokazać się na rynku, wykorzystuje wszelkie rodzaje działań promocyjnych, aby zostać zauważoną. Coraz częściej spotykamy się z korzystaniem z marketingu internetowego. Jest to jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi marketingu.

W dzisiejszych czasach już prawie każda firma posiada stronę internetową. Aby mogła się stać widoczna w internecie, należy ją zoptymalizować. Są osoby „marketingowcy”, które zajmują się tym zawodowo. Zespół zajmujący się pozycjonowaniem stron w Adcube Olsztyn składa się tylko z ambitnych, kreatywnych i doświadczonych ludzi.