home/Blog/Co to jest webinar?
Webinar 12.05. 2022

Co to jest webinar?

Być może w ostatnich miesiącach usłyszałeś o takich rzeczach jak webinar, webinarium, wideokonferencja czy internetowe seminarium. Nie ma co ukrywać, są to coraz częściej spotykane pojęcia. Dlatego też warto wiedzieć, co dokładnie się za nimi kryje oraz jak samodzielnie zorganizować takie wirtualne wydarzenie.

Webinar – co to znaczy

Webinar – co to znaczy?

W dzisiejszych czasach webinary odgrywają coraz ważniejszą rolę w biznesie i nie tylko. Eksperci marketingowi zauważyli, że konferencje online działają jak magnesy na leady, a do tego wzmacniają lojalność wobec marki. To właśnie dzięki webinarom możesz pozostać w kontakcie ze swoimi odbiorcami, nawet w momencie, gdy ci siedzą w swoich domach.

Zacznijmy od podstaw, czyli od samego terminu webinar. Jest to wydarzenie interaktywne, które powinno stymulować wizualnie jego uczestników, angażować ich i dać im wiedzę lub doświadczenie. Takie spotkanie online informacje przedstawia w sposób wygodny i ekscytujący. Webinar często przybiera formę seminarium online.

Jest to słowo o bardzo szerokim pojęciu. Za hasłem „webinar” może kryć się wiele różnego rodzaju wydarzeń online, które zawierają treści multimedialne.

Webinary często mają charakter nie tylko edukacyjny. Są one również organizowane po to, aby tworzyć więzi międzyludzkie i poznawać ze sobą różne osoby, które przebywają w zupełnie różnych miejscach na świecie. Ich dużą zaletą jest prostota organizacji. Jeśli poradzimy sobie z kwestiami technicznymi, to możemy zorganizować spotkanie na dowolną liczbę osób bez wychodzenia z domu. To gigantyczna oszczędność pieniędzy oraz możliwość dotarcia do ludzi z dowolnej części świata, w końcu wystarczy jedynie mieć dostęp do internetu.

Jak zorganizować webinar

Jak zorganizować webinar?

Samo zorganizowanie webinaru nie jest szczególnie trudne. Przynajmniej, jeżeli dobrze się do tego przygotujemy. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zrobić webinar, to spieszymy z pomocą.

Przede wszystkim na samym początku musisz znaleźć temat webinaru. Powinien być on intrygujący, aby sama tematyka zachęcała do „przyjścia” na niego. Oczywiście powinien być on również związany z tym, czym się zajmujesz. Postaraj się wczuć w rolę twojego odbiorcy. Jakich treści może on potrzebować? Jakie pytania sobie zadaje? Przygotuj webinar, który będzie dla niego cennym źródłem wiedzy!

Kolejnym krokiem jest wybór formatu. Wolisz interaktywne doświadczenie na wysokim poziomie, podczas którego mówisz do wąskiej grupki ludzi czy raczej sytuację, w której przemawiasz do setek uczestników online? Wyobraź sobie, jak widzisz swój wymarzony webinar. A potem idź właśnie w tym kierunku.

Jeśli boisz się tremy, to spróbuj przygotować się przed webinarem. Możesz nawet poprosić bliskich znajomych, żeby posłuchali cię i ocenili, co możesz poprawić, a co robisz dobrze. Pamiętaj też o tym, że jeśli podczas webinaru będzie wypowiadać się kilka osób, to dobrze jest mieć moderatora, który pomoże w nadzorowaniu przebiegu całego wydarzenia.

Gdy wiesz już, czego oczekujesz od swojego webinaru, to musisz wziąć się za przygotowanie treści. Temat już znasz, dlatego teraz zastanów się nad tym, ile ma trwać całe wydarzenie. Najlepiej abyś wiedział, ile czasu powinien trwać każdy poszczególny segment.

Jaka platforma do webinaru

Jaka platforma do webinaru?

Przechodzimy do części, o której myśli wiele osób i co do której pojawia się najwięcej obaw. Jak technicznie przygotować dobry webinar? Na szczęście dziś istnieje wiele platform, które pomogą nam w organizacji takiego przedsięwzięcia stosunkowo niewielkim nakładem sił.

Platform webinarowych jest wiele. Niektóre są płatne, a inne nie. My powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, którymi powinniśmy kierować się podczas wyboru platformy:

  • Liczby uczestników, których może pomieścić platforma,
  • Możliwość zadawania pytań przez uczestników,
  • Możliwość łatwej zmiany mówiących osób (prelegentów),
  • Czy jest funkcja współdzielenia ekranu?
  • Czy jest możliwość udostępniania slajdów?
  • Jaki jest koszt danej platformy?

Jeśli póki co interesują nas głównie darmowe platformy, to ciekawie prezentuje się Hangout Google+. Ma ona funkcję chatu na żywo, a do tego oferuje możliwość automatycznej publikacji nagrania na kanale YouTube. Jeśli organizujemy dopiero nasz pierwszy webinar, to właśnie ta platforma zdaje się być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ oprócz wyżej wymienionych atutów jest jeszcze bardzo przejrzysta i przyjazna początkującym.

Mamy nadzieję, że wiesz już co znaczy słowo webinar, a także, że wiesz już jak go łatwo od podstaw stworzyć!

Komentarze / 0

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Zostaw komentarz
Imię
Komentarz