home/Blog/Ile trwa pozycjonowanie — Sprawdź ile trwa pozycjonowanie strony internetowej oraz co ma wpływ na ten czas i proces
Ile trwa pozycjonowanie — Sprawdź ile trwa pozycjonowanie strony internetowej oraz co ma wpływ na ten czas i proces 20.10. 2020

Ile trwa pozycjonowanie — Sprawdź ile trwa pozycjonowanie strony internetowej oraz co ma wpływ na ten czas i proces

Pozycjonowanie strony internetowej to proces, który chcemy, aby zakończył się jak najszybciej. W rzeczywistości wypozycjonowanie strony internetowej może trwać różne okresy czasu w zależności od wielu czynników — na które mamy wpływ i tych niezależnych od nas. Ile trwa pozycjonowanie — to też jedno z częściej padających pytań przy tematyce pozycjonowania zadawane przez wiele osób. W tym tekście odpowiadamy na wszystkie wyżej wymienione kwestie związane z czasem pozycjonowania i podpowiadamy, co wpływa na czas promowania witryny.

Co wpływa na czas pozycjonowania strony internetowej?

Pierwszym elementem, który wpływa w najwyższym stopniu na czas pozycjonowania, jest cel, jaki chcemy osiągnąć. To właśnie w dużej mierze od niego zależy ile będzie trwało pozycjonowanie strony internetowej, oraz kiedy wypozycjonujemy stronę www. Zupełnie inaczej prowadzone będzie pozycjonowanie, gdy chcemy znaleźć się na pozycji TOP1 w popularnej kategorii tematycznej lub gdy chcemy pozyskać ruch z wielu fraz, urządzeń mobilnych, wyszukiwania głosowego itd. a zupełnie inaczej, gdy chcemy wypozycjonować małą lokalną stronę internetową. Analogicznie im większy i trudniejszy cel do wykonania tym dłuższy czas samego pozycjonowania strony internetowej.

Drugim bardzo ważnym elementem, który wpływa na długość pozycjonowania, jest konkurencja w danej branży. To również od niej w dużej mierze zależy, w jakim czasie wypozycjonujemy naszą witrynę. Promując serwis w danej kategorii lub pod danymi frazami możemy zmierzyć się z wieloma mocnymi pod względem SEO stronami lub wręcz przeciwnie mieć za rywali jedynie niewielką liczbę słabych stron. Najczęściej największą konkurencję spotkamy w najbardziej popularnych kategoriach takich jak motoryzacja czy finansowe, a najmniejszą w kategoriach przeznaczonych dla mniejszej grupy osób — często wręcz niszowych takich jak sztuka czy rośliny. Choć teoretycznie da się wybierać mniej popularne frazy nawet w najpopularniejszych kategoriach i przyjmować witrynę pod nie, ogólnie im większe zainteresowanie kategorią, tym więcej czasu będziemy musieli przeznaczyć, aby znaleźć się na czołowych lokatach w Google. Najpopularniejszymi kategoriami są również te najbardziej dochodowe np. pod kątem handlu, gdyż w takich kategoriach znajdziemy również wiele serwisów typowo biznesowych ukierunkowanych na sprzedaż i doinwestowanych. Według statystyk Senuto czas wypozycjonowania witryny do TOP10 w zależności od kategorii może różnić się nawet trzykrotnie i wynosić ok. od 60 do 180 dni w zależności od kategorii.

Nakłady na stronę internetową to kolejny czynnik, który decyduje o tym, jak długo będzie trwało pozycjonowanie strony internetowej. W dużej mierze od tego ile przeznaczymy na pozycjonowanie, decyduje jak intensywne działania będą prowadzone przez agencję SEO. Przeznaczając jedynie kilkaset złotych miesięcznie, będziemy mogli liczyć na średnio intensywne działania obejmujące optymalizację, dodawaniu kilku tekstów na stronę czy pozyskiwanie kilkudziesięciu linków zewnętrznych. Wydając kilka tysięcy, intensywność prac nad stroną będzie adekwatnie większa. Według różnych statystyk większość właścicieli witryn na pozycjonowanie wydaje do 5000 tyś. zł miesięcznie, a maksymalne sumy, jakie są wydawane przez nieliczną grupę dochodzącą do ok. 9000 tys. złotych.

Kompetencje specjalistów, którzy będą zajmowali się naszą witryną to następny element, który może wpływać pozytywnie lub negatywnie na czas pozycjonowania naszej witryny internetowej. Zlecając pozycjonowanie, warto wybierać sprawdzoną agencje SEO, w których pracują profesjonaliści, a agencje dzięki swojej wielkości mają dużo większe możliwości np. od freelancerów. Kompetencja pracowników pozycjonujących naszą stronę www będzie w dużym stopniu polegała na doborze odpowiedniej metody pozycjonowania, rzetelności działań czy wdrażaniu niezbędnych rozwiązań. Osoby niekompetentne mogą nawet uszkodzić witrynę, co znacząco opóźni cały proces.

Nieprzewidywalne algorytmy indeksujące witrynę, to ostatni i najlepiej podsumowujący czynnik wpływający na długość pozycjonowania stron www w Google. Wyszukiwarka posiada wiele algorytmów, które oceniają wypozycjonowane witryny. Bardzo często niezależnie od wypozycjonowania strony są one oceniane z niewiadomych względów nieco słabiej lub mocniej. Google nigdy nie ujawniło i z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie ujawni szczegółów indeksowania. Ogólnie znamy działanie poszczególnych algorytmów oceniających witrynę i możemy optymalizować witryny właśnie pod nie, ale nigdy do końca nie wiemy, jak oceni nas robot Google. Z pewnością rzetelne działania zgodnie z dobrymi praktykami Gogole znaczono podniosą nasze szanse na szybkie wypozycjonowanie witryny, choć nie da się przewidzieć, jaki element zaważy o czasie pozycjonowania.

Ile trwa pozycjonowanie strony www?

Ile trwa pozycjonowanie strony www?

Aby odpowiedzieć pytanie ile trwa pozycjonowanie strony internetowej należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki oraz to, że pozycjonowanie jest nieprzewidywalnym procesem. Nigdy nie można przewidzieć co i w jakim stopniu wpłynie na czas pozycjonowania, a samo Google również potwierdza, że niemożliwe jest podawanie konkretnych dat. Ogólnie jednak możemy oprzeć się na doświadczeniach specjalistów i skorzystać z poglądowych czasów promowania witryn. Ogólnie pierwsze efekty pozycjonowania zobaczyć możemy w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Są to efekty przeważnie zauważalne, gdyż pierwsze prace przynoszą najwięcej zmian. Pierwszy efekt najszybciej zobaczymy na najbardziej zaniedbanych stronach internetowych, gdyż nawet proste zmiany mogą zrobić sporą różnicę i zapewnić istotny skok w rankingu. Z kolei ogólnie szybciej pozycjonuje się strony zadbane, z długim stażem czy strony, przy których były prowadzone przynajmniej sporadyczne prace. Witryny takie wymagają mniejszego nakładu pracy i ogólny cel osiągniemy dużo szybciej.

Określając czas ogólnego wypozycjonowania strony internetowej możemy skorzystać z istniejących kilku ciekawych statystyk. Przeważnie w mało popularnych frazach pozycjonowanie trwa od ok. 3 miesięcy do 6 miesięcy. Pozycjonowanie witryny pod średnio popularnymi frazami przez profesjonalną agencję to czas od ok. 6 ciu do 9 miesięcy. Wypozycjonowanie strony pod popularnymi frazami i w popularnych kategoriach to z kolei czas nawet do roku.

Komentarze / 0

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Zostaw komentarz
Imię
Komentarz