home/Blog/Afiliacja — czym jest polecanie produktów?
Afiliacja — czym jest polecanie produktów? 06.07. 2021

Afiliacja — czym jest polecanie produktów?

Afiliacja czyli płatne polecanie produktów oraz usług w internecie to coraz popularniejszy sposób na zarabianie pieniędzy w sieci. Obecnie daje on bardzo wiele możliwości a polecanie produktów i usług możemy traktować nawet jako pełnoprawną pracę. Z pewnością jest to sposób na legalne zarabianie sporych pieniędzy — często porównywalnych z tymi, które zarabiamy w firmach na etacie. W tym tekście przybliżamy wszystkie kwestie związane z afiliacją i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, takie jak – czym ona jest, jak można zarabiać czy jak promować produkty w sieci.

Czym jest afiliacja?

Afiliacja to płatne polecanie produktów bądź usług w internecie. Polega ono na tym, iż promować będziemy konkretny produkt a jeśli użytkownik internetu skorzysta z naszej oferty i kupi go, my otrzymamy prowizję. Na rynku afiliacyjnym działa wiele dużych serwisów afiliacyjnych. Są to portale ogólnotematyczne dające możliwość polecania różnych produktów lub portale o tematyce finansowej. Portale ogólnotematyczne umożliwiają promowanie np. biżuterii, kursów, wycieczek, odzieży czy usług cyfrowych oraz posiadają również swoje działy finansowe. Dedykowane portale afiliacyjne o tematyce finansowej zaś umożliwiają promowanie kont bankowych, chwilówek, pożyczek pozabankowych czy kredytów.

Aby rozpocząć pompowanie produktów w afiliacji, powinniśmy wybrać dany portal oraz zarejestrować się nami. Sama rejestracja jest prosta i nie wymaga np. szczegółowej weryfikacji. Następnie wystarczy wybrać konkretne oferty, które chcemy promować oraz pobrać materiały promocyjne. Są to linki, banery czy inne multimedia. Są one zindywidualizowane i posiadają unikalny kod osoby polecającej. Jeśli użytkownicy w internecie klikną w dany materiał i korzystają z oferty, na nasze konto powędruje prowizja. Ważne jest, aby promować produkty i usługi zgodnie z regulaminem. Niektóre produkty zabraniają konkretnych metod promocji.

Zarobki w afiliacji są bardzo elastyczne. Za skuteczne polecenie oferty możemy otrzymać od kilku złotych nawet do kilkuset. Najbardziej dochodowymi produktami są te finansowe. Istnieje też kilka form promocji, za które otrzymujemy wynagrodzenie. Może to być jedynie skłonienie użytkownika do rejestracji konta, wyświetlenia oferty, ale też i sfinalizowania zakupu. Oferty te są odpowiednio opisane skrótami np. PPA, PPC czy PPV — Pay per …

Afiliacja jest jednym z najpopularniejszych kanałów dystrybucji produktów i promocji. Dla reklamodawców, którzy często są topowymi markami w Polsce i na świecie jest to dobry sposób na zachęcenie osób chcących zarobić pieniądze, aby promowali ich produkty. Dla osób szukających zarobku z kolei jest to ciekawy sposób na zarabianie.

Czy i dlaczego warto?

Tak, afiliację warto wykorzystywać do zarabiania pieniędzy. Jest to w pełni legalny sposób zarabiania, gdyż odprowadzamy podatki od zarobionych sum. Przeważnie portale afiliacyjne robią to już za nas automatycznie. Sam sposób daje możliwości realnego zarabiania a wysokość zarobków, zależy już tylko do nas i naszego zaangażowania. W przeciwieństwie do wypełnia ankiet lub klikania w reklamy, afiliacja umożliwia zarabianie realnych kwot. Samo rozpoczęcie zarabiania w ten sposób jest bardzo proste i możliwe dla każdej pełnoletniej osoby. Nie musimy również nic inwestować oprócz naszego czasu. Afiliacje możemy wykorzystywać też zgodnie z czasem, jaki posiadamy czy traktować zarówno jako podstawowe i dodatkowe zajęcie.

Sama afiliacja umożliwia zarabianie też przy odpowiedniej skali przedsięwzięcia bardzo dużych sumy pieniędzy. Doświadczeni polecacze usług, zarabiają nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, znając mechanizm działania afiliacji. Jeśli zatem poświęcimy odpowiednio dużo czasu na to zajęcie, jest to też dobry sposób na zarabianie pokaźnych sum. Polecanie produktów i usług w sieci jest również stosunkowo proste. Podstawowe polecanie — powszechnie znane, które przedstawiamy poniżej, może przynosić bardzo dobre rezultaty. Jeśli samodzielnie wymyślimy własny sposób na polecenie produktów, będziemy mogli zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Samo polecanie produktów daje też spore możliwości. Możemy zatem wybrać produkty dopasowane do naszych zainteresowań czy znajomych.

Jak i gdzie polecać produkty w sieci?

Jeśli już mamy swoje konto w programie afiliacyjnym oraz wybraliśmy oferty do promowania, możemy rozpocząć płatne polecanie usług i produktów. Każda osoba posiada swoje skrywane sposoby, które dają jej najwięcej dochodów. Istnieje jednak kilka ogólnych sposobów, z których możemy skorzystać na początku, nie mając jeszcze wypracowanych swoich metod polecania.

Z pewnością są to social media. Na takich portalach społecznościowych jak Facebook czy YouTube możemy polecać produkty i usługi wielu osobom. Możemy robić to w komentarzach czy na grupach lub zakładać własne grupy i reklamować produkty wśród nas znajomych. Social media dają bardzo duży zasięg takiej promocji, dzięki czemu możemy jednym postem dotrzeć nawet do wielu tysięcy osób.

Drugim sposobem, w jaki możemy polecać produkty, jest marketing szeptany. Jest on podobny do promocji poprzez wpisy w social mediach, ale wykonywany głównie na forach internetowych czy blogach w komentarzach. Wpisy te są stylizowane na polecenia zadowolonych klientów marki. Muszą być poprawne, naturalne i unikalne, aby nie zarzucono nam spamowania. Raz dodane wpisy pozostają w sieci na bardzo długi czas i również mogą docierać do bardzo dużego grona osób.

Kolejnym sposobem na promowanie produktów przez afiliacje jest wykorzystywanie naszych blogów, kanałów czy profili w mediach społecznościowych. Jeśli posiadamy takie miejsca, które gromadzą odbiorców, warto oferować im właśnie konkretne produkty i usługi, za których skuteczne polecenie otrzymamy wynagrodzenie. Oferty możemy umieszczać w postaci specjalnych wpisów, linków czy zdjęć i testów produktów. To bardzo efektowny sposób na monetyzowanie platform, które stworzyliśmy samodzielnie.

Płatnym sposobem polecania produktów i usług jest skorzystanie z odpowiednich sposobów reklamy. Może to być zarówno reklama poprzez Facebook Ads i Google Ads jak i współpraca z influencerami, aby to oni w naszym imieniu polecali nasze produkty. Jest to bardziej zaawansowany sposób polecania marek, gdyż musi być rentowny. Jeśli przynosi zyski, warto go dopracowywać i szukać innych ekonomicznych rozwiązań docierania do bardzo dużego grona odbiorców.

Komentarze / 0

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentrzy.

Zostaw komentarz
Imię
Komentarz